Saana Puustinen 4H-vaikuttajanuoriin

23.2.2021

Hei. 

Olen Saana Joensuusta ja olen 22-vuotias. 

Aloitan 4H:n vaikuttajanuorissa ensimmäistä vuottani ja toimin sihteerinä.

Olen ollut jo lapsena pieni 4H-yhdistyksen kokkikerholainen ja ollut 16-18 vuotiaana työskennellyt ikäihmisten kodeissa siivoojana ja työntekijänä erilaisissa tapahtumissa ja kesäleirillä Pyhäselän 4H:lla. 2019 kesällä pääsin 4H-yhdistyksen avulla myös mukaan vaihto-ohjelmaan Britteihin, Walesiin. Nykyään olen Kontiolahden 4H-yhdistyksessä alakoulun ja iltapäivätoiminnan puolella ohjaajana töissä. 4H on antanut minulle paljon ja haluan nähdä ja kokea lisää, mitä sillä on tarjota.


Vaikuttajanuoret on nuorten 4H-harrastajien verkosto. Nuoret haluavat toiminnalla lisätä 4H-harrastuksen tunnettuutta sekä olla mukana tekemässä harrastuksen tulevaisuutta. Verkosto koostuu kahdeksasta vaikuttamisesta innostuneesta nuoresta ympäri Suomen.